אפאמאדה

עמותת אפאמאדה הוקמה במטרה לתמוך בלימוד ובפיתוח דרך הבודהא, הדהאמה והסנגהא ל-'רחק מכל רע, עשה טוב וטהר את ליבך' (דהאמהפאדה 183) על פי גישתו של המורה אג'אהן צ'ה ובהשראתו. זאת מתוך זיקה וחיבור לחברה הישראלית ולתרבות היהודית ברוח 'סור מרע ועשה טוב, בקש שלום ורדפהו' (תהילים לד).

במסגרת יישום הדרך, אנו מייחסים חשיבות רבה לבנייה וטיפוח של מרחב קהילתי המבוסס על פיתוח מדיטטיבי ועקרונות של אחווה, נתינה, ידידות, סבלנות וסובלנות. לצורך כך פתחנו את 'הבית בגלעד' בצפון הישן בתל אביב בו מתקיימים מפגשים באופן קבוע.

רוח העמותה ופועלה מושפעים רבות מהלימוד וגישתו של הנזיר הישראלי אג'אהן סוקהיטו, שבעשור האחרון משמש כראש מנזר במסורת היער בתאילנד. מספר פעמים בשנה אנו מזמינים את אג'אהן להתארח בארץ, ובמהלך ביקוריו מתקיימת פעילות יומיומית ב'בית בגלעד' כמו גם מפגשים ארוכים יותר מחוץ לעיר.

לצד הקשר למסורת היער התאילנדית והקהילה הבין לאומית של אג'אהן צ'ה, אנחנו כמובן פועלים לצד ובשיתוף עם חברנו לדרך הבודהיסטית כאן בישראל. פרטים נוספים על הפעילות המגוונת שמתקיימת בארצנו ניתן למצוא באתר בודהיזם בישראל, שמאגד את רוב רובן של הקבוצות השונות.

וקצת לגבי השם

'אפאמאדה' (Appamāda) הוא אחד המושגים המרכזיים בדרכו של הבודהא, שלא פעם הגדיר אותו כתכונה האחת שמסכמת את כל האיכויות הטובות. נוכח רוחב ועומק משמעותו, המושג מאבד רבות בתרגום מילולי.  בפשטות ניתן להתייחס אליו כ-׳אחריות נמרצת׳, אך מה המשמעות של כך? ומדוע הבודהא כה משבח זאת? אנו מזמינים אתכם לבוא ולהצטרף אלינו לחקור זאת יחדיו… 

×