ימי אופוסאטהא

Sīlena sugatim yanti
Sīlena bhogasāmpadā
Sīlena nibbutim yanti
Tasmā sīlam visodhaye

יושר הוא המקור לשמחה
יושר הוא המקור לעושר אמיתי
יושר הוא המקור לניבאנה
על כן טהרו את מידותיכם

ימי אופוסאטהא (Uposatha) הם ימי התבוננות הנקבעים על פי מופעי הירח שהיו חלק ממסורות רבות בהודו העתיקה עוד לפני ימיו של הבודהא.

הבודהא המשיך מסורת זו והמליץ להולכים בדרכו להקדיש את ימים אלו להעמקת וחיזוק תרגול הדהאמה. בארבעת מופעי הירח – מלא, ריק ושני החצאים – שיוצאים בערך פעם בשבוע, מופחתת העבודה במנזרים ומתמקדים יותר בתרגול המדיטציה. כך גם נהוג שמתרגלים שאינם נזירים מנצלים את ההזדמנות להעמיק את התרגול ואת הקשר שלהם לדהאמה.

בהקשר לימים אלו לימד הבודהא את שמונת כללי התרגול. הללו מתבססים על חמשת כללי ההתנהגות (פאנצ'ה סילה) המהווים בסיס לחיים ראויים, אך כוללים גם ארבעה תוספות שמשלבות היבטים של ריסון שנועד לתמוך בהעמקת הפיתוח המנטלי.

תרגול שמונת הכללים בימי אופוסאטהא מעניק לנו הזדמנות פעם בשבוע (או באיזו תדירות שנבחר), לסגת מעט מהעולם וקצב החיים העמוס ולהקדיש יותר זמן להתבוננות פנימית, ריסון החושים, תרגול שלמות הוויתור (Nekkhamma – Renunciation) ועבודה מול זיהומי התודעה המתעוררים.

התרגול המשותף בקבוצה נועד לתמוך בתרגול האישי, לחזק, לתת השראה ולעודד אותנו.

מי שמעוניין יכול לנסות, ולו רק ליום אחד, לקחת על עצמו אחד או יותר מכללי התרגול.

שמונת כללי התרגול הם:

1. הימנעות מפגיעה ביצורים חיים
2. הימנעות מלקיחת דבר שאינו ניתן לנו
3. הימנעות מכל פעילות מינית
4. הימנעות מדיבור שאינו נכון (דיבור שקרי/מפלג/מרכל/כועס/סרק)
5. הימנעות משימוש בחומרים המערפלים את תודעה
6. הימנעות מאכילה לאחר הצהריים*
7. הימנעות מצורות של בידור (כגון מוזיקה וטלויזיה) והתקשטות/התבשמות לצורך יופי
8. הימנעות משינה על מיטות מפוארות

*לאחר שעות הצהריים ניתן לצרוך דברים שנחוצים מבחינה בריאותית או כאלו שתומכים בערנות ובתפקוד הגוף כמו למשל: מיצי פירות, קאקאו, תה, חליטות צמחים, קפה, סוכר ופירות רפואיים.

תרגול ימי האופוסאטהא בבית בגלעד

בבוקר – נפגש בזום של הבית בגלעד בשעה 07:10 (מעט לפני תחילת ישיבת הבוקר הרגילה) על מנת לעשות צ׳אנטינג קצר בו נביע את הכוונה והרצון לקחת על עצמנו את שמונת כללי התרגול למשך יום אחד בלבד.


מפגשים קרובים
דאנה, סילה ובהאוונא
ספריית לימוד

×